top of page

Evlilik Kararı verirken...

Zihinsel kalıplar ve toplumsal beklentiler temelinde alınan evlilik kararları, şık plastik çiçekler satın alıp, devamında o çiçekleri sulayarak büyümesini beklemeye benziyor.

Büyümüyor, gelişmiyor, verim sağlayamıyor. Yani Kişinin kendine, özüne hizmet etmiyor.

Kendiniz için en iyi kararı vermekse niyetiniz , seçimleriniz neye veya kime hizmet ediyor? Bir sorun derim kendinize.

Pek çok kaygı, inanış, beklenti ve yargılanma tuzakları var önünüzde. Bunlar kime ait? Size mi, çevrenize mi, içinizdeki çevreye mi?

Zaman zaman toplumsal beklentileri kendi istek ve arzularımızla karıştırırız... Uyum ve aidiyet ihtiyacından ötürü, gerçekten istemediğimiz şeyleri istediğimize inandırabiliriz, kendimizi de çevremizi de.

İnsanoğlu hep bir "öteki" ye ihtiyaç duyar. Ötekinin fikri, kuralı, algılayışı ,yargısı, saygısı, sevgisi... Önemlidir de. İhtiyaçtır kolektif yaşam.

Birini hayatınızın partneri seçtiyseniz ya da evlendiyseniz bir kolektif oluşturursunuz. Ve bu kolektifi inşa ederken kök ailenizde, sülalenizde ne tür inanışlar, nasıl adet, gelenek ve görenekler,ne tür kalıplar, şemalar ve genetik kodlar varsa aktarıverirsiniz.

Her ne kadar zihinsel kalıplara ve toplumsal bir takım kurallara dirlik, düzen ve hayatta kalma adına ihtiyacımız varsa da; bu bir takım kalıp yargıların hayat sahnesindeki rolü, sizin aktörlüğünüzün önüne geçiyorsa, hele hele hayat arkadaşınızı sizin yerinize seçebiliyorsa, dışarıdan nasıl görüneceği seçtiğiniz plastik çiçeğin modeline göre değişebilir ama içeride olan biten mutsuzluğun alternatifli tarifleri olacaktır.

Alternatifli tarif diyorum; çünkü kendilik değerini çevrenin biçtiklerine göre deneyimliyorsa insan, evlilik hayatını iyiymiş varsayımıyla yaşayıp, panik atak geçirebiliyor mesela ya da fibromiyalji tanısı alabiliyor, nedeni anlaşılmaz öfke patlamaları yaşayabiliyor... Pek çok yolla ve kişiye özgü biçimde ifade bulur mutsuzluk.

Ama eşi tam annesinin istediği gibi yemek yapıyordur ya da kocası fiyakalı bir işe sahiptir...

Evlilik kararı verirken seçimleriniz neye veya kime hizmet ediyor? Bir sorun bakalım kendinize.

bottom of page